flag sk Slovak
Ein Handwerker bei der Montage der Fenster auf dem Dach

Energetická účinnosť

Stavajte efektívne, zvoľte si energeticky účinnú stavbu.

V dobe rastúcich nákladov na energie a uvedomelej ochrane životného prostredia záleží aj pri výstavne nových alebo modernizácii starých domov na dobrej energetickej bilancii. Naše strešné okná sa vyznačujú optimálnymi a certifikovanými izolačnými vlastnosťami a ponúkajú účinný prostriedok odstránenia klasických termických slabín a spĺňajú vysoké nároky na energetickú účinnosť. 

Najvyšším princípom energeticky efektívneho stavania je optimalizácia plášťa budovy. Okrem vonkajšej fasády je predovšetkým práve strecha tým slabým miestom. Teplo stúpa prirodzene hore a môže sa ľahko strácať nedostatočne izolovanými strechami alebo inými netestnosťami. Tu sa ponúka obrovský energetický potenciál: dobre izolovanú strechu môže rodinný dom ušetriť až 25% energie v porovnaní s domom bez zateplenej strechy. Okná tiež patria k termicky slabým miestam budovy. Netesniace alebo jednoducho zasklené okná, zlá izolácia, neodborné montáže, špáry a tepelné mosty môžu spôsobiť až štvrtinu ročnej spotreby nehnuteľnosti.

V podkroví nehrá hlavnú rolu len zimné zateplenie. Strechy sú trvalo vystavované slnečnému žiareniu, takže teplota vnútorných priestorov je aj v lete príliš vysoká. Dobrá izolácia strechy a strešných okien tomu zabráni - tak sa dosiahne aj bez klimatizácie alebo ventilátora príjemný interiér a tiež významná úspora energií.

Tepelno izolačné vlastnosti stavebnej časti, napr. strešného okna, sú definované koeficientom tepelnej priepustnosti (hodnota Uw). Tá ukazuje množstvo tepla, ktoré sa stratí medzi vnútrajškom a vonkajškom za jednu hodinu na m2 (W/m2K) pri rozdiely teplôt 1°C. Čím je hodnota nižšia, tým lepší je tepelno izolačný účinok. Tak môžu stavebníci porovnávať izolačnú kvalitu rôznych produktov detailne. Roto ponúka hodnoty medzi 0,77 a 1,3 s tým, že najnižšiu hodnotu získate zasklením trojskla Premium pri okne RotoQ.

Priekopník a inovátor

Ein Handwerker beim Einbau eines Dachfensters

Už niekoľko rokov kladie spoločnosť Roto veľký dôraz na udržateľnosť a energetickú účinnosť  svojich produktov. Vývojom nízkoenergetického strešného okna Designo R8 sme sa už v roku 2009 ujali role priekopníka a nastavili sme s hodnotou Uw 0,84 (W/m2K) nové štandardy energetickej účinnosti plastových výklopných/kyvných okien. Rada okien Designo, ktorá je sériovo vybavená zabudovaným dvojdielnym zateplovacím blokom, zaručuje optimálnu enegetickú účinnosť a spĺňa vysoké požiadavky kladené na okná skúšobňou Passivhaus Institut. Nové úrovne v energetickej účinnosti sme dosiahli vďaka vývoju trojskiel Roto Prémium, ktoré je dostupné pre Designo R6/8, i8 a RotoQ. Mnohostrannosť generácie Designo, ktorá ponúka dokonca špeciálne renovačné okná, umožňuje použitie v každej situácii, či už sa jedná o novostavbu alebo o dodatočnú energetickú prestavbu.

Tepelnú izoláciu našich strešných okien môžete optimalizovať vďaka vnútorným a vonkajším doplnkom. Či už sa jedná o lamelovú vonkajšiu roletu alebo zatemňujúcu vnútornú roletu, minimalizujete tepelné straty v zime a prehriatie interiéru v lete. Ušetríte tým ešte viac energie a tým pádom aj svoje náklady.

 

Ein Handwerker beim Einbau eines Dachfensters
autorenew