flag sk Slovak

Inteligentný domov "Smart Home" so strešnými oknami Roto

Plánujete alebo už máte inteligentnú domácnosť a chcete na ňu napojiť strešné okná? S Roto žiadny problém...

 

Ak chcete ovládať strešné okná ,,nadiaľku", tak je potrebné použiť ich elektrické prevedenie. Možno vám postačí ovládanie samotných elektrických tieniacich doplnkov strešných okien, okná ako také si ponecháte v manuálnom prevedení rovnako ako pri oknách fasádnych. Opäť žiadny problém, s Roto sa pre všetky nájde riešenie. Potom už záleží len na vás, akým spôsobom budete ovládať svoje strešné okná Roto - smartphonom, tabletom alebo chytrými hodinkami...

 

Ponuka elektrických okien a doplnkov Roto je široká. Takmer všetky okná sa ponúkajú v elektrickom prevedení alebo sa dajú dodatočne vybaviť pohonom. Eektrické strešné okná rady RotoQ majú ponechané ergonomické madlo a dajú sa tak ovládať aj manuálne. Pri oknách Designo i8 je pohon celkom schovaný a ponúka tak celkom nerušený výhľad. Okná môžete rovnako doplniť o elektrické vnútorné a vonkajšie príslušenstvo.

Viacmenej späť k niekoľkým základným informáciám. Je samozrejme nutné, aby vaša chytrá domácnosť s jednotlivými prvkami ,,hovorila", t.j. podľa použitého systému doladiť vzájomné prepojenie a komunikáciu. Nemá význam pomenovať jednotlivé inteligentné systémy, už dnes ich je nespočetne veľa a naviac vývoj v tomto smere sa vyvíja dopredu míľovými krokmi a tak by v tejto chvíli bol výpočet neúplný a zavádzajúci.

Jednoducho povedané, najčastejšie býva využívané priame prepojenie káblom a použitia koncových prvkov (strešných okien aj roliet) v ich základnom elektrickom prevedení. Elektricky ovládané okná majú integrovanú riadiacu jednotku, ktorá sa stará o ovládanie nielen okien, ale aj ich doplnkov, tu však stačí prepojiť káblom so srdcom chytrej domácnosti. Nie je teda potrebné k oknám dokupovať žiadne ďalšie vybavenie, ktoré by ku káblovému napojeniu bolo potrebné. Pokiaľ riešite len tieniaci prvok, tak bude prepojený iba on, avšak už bez zmienenej riadiacej jednotky.

Na trhu sú k dispozícii aj systémy chytrých domácností, ktoré používajú frekvenčné prenosy, u nich sa jednotlivé zariadenia pripájajú cez rádiový signál, vzájomne sa neprepájajú káblom. Tento trend má viditeľný posun vpred. Je to rovnaké, ako keď predtým bývalo napájanie počítačov na internet káblom cez pevnú telefónnu linku, dnes je to nielen cez Wifi v rámci domova, ale hlavne bezdrôtovým pripojením internetu na domácej anténe. Pri bezdrôtových prenosoch je potrebné zaistiť, aby chytrá domácnosť aj ovládané prvky vedeli rovnaké protokoly a mohli spolu komunikovať priamo. Odborne povedané, musia byť kompatibilné. Pokiaľ nie sú, tak je k nám potrebné pridať prvky, ktoré túto spoločnú reč zaistia. Nejedná sa o nič mimoriadne, patria sem napr. systémy mediola alebo Becker, ktoré komunikujú jednoducho priamo a zaistia komplexný bezproblémový chod.

K dispozícii sú aj iné riešenia použitia. K základnému prvku, ktorý sa bežne používa so vzájomným káblovým prepojením a nevedia rádiové riadenia, dá sa pridať príslušný receiver a premeniť ich tak na bezdrôtový prvok komunikujpci v príslušnom protokole. Pomerne častý prípad uvedieme ako príklad. Máte vjazdovú bránu, gáražové dvere a vonkajšie žalúzie na fasádnych oknách dodané s ovládaním od konkrétnej firmy. V tejto chvíli bude pre vás určite zaujímavé rovnakým spôsobom ovládať aj predokennú roletu na strešnom okne. Nie je nič jednoduchšie. K rolete v rámci káblového pripojenia umiestníte do krabičky pod stenový prepínač správne zariadenie a v tú chvíľu máte roletu k dispozícii rovnako, ako ďalšie ovládané prvky tohto systému.

Myslite aj na záložný zdroj. Bez neho vám v prípade výpadku prúdu hrozí, že budete mať chytrú domácnosť pri sviečkach. Znie to romanticky, ale nechcená tma vo vnútri domu na pravé poludnie nemusí byť zrovna to pravé. Zatiahnuté rolety vám dovnútra svetlo neprepustia. Rovnako ako dažďový senzor nezavrie strešné okno pri daždi,  keďže je súčasťou každého elektrického strešného okna Roto.

Roto Dach- und Solartechnologie GmbH
autorenew